הפוך את אתר עפרה לדף הבית שלך

חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה

סמל ראשון משה נפתלי הי"ד
משה נולד בי"א בסיוון תשמ"ט (14.6.89) בירושלים, השני מבין 7 אחים ואחיות. כשהיה בן חודשיים עברה משפחתו לעפרה. הוא למד בישיבה התיכונית בבית אל ובמכינה הקדם-צבאית בקשת, והתגייס לפלוגת עורב בחטיבת גולני. בצעירותו אהב לצייר ולעבוד בעץ ובכל הזדמנות יצא לטיולים ברחבי הארץ. תמיד אהב לקרוא וניצל לכך כל רגע פנוי. הוא היה אהוב מאוד על חבריו, וניחן בפשטות, ענוה ויכולת הקשבה, לצד טוב לב, חום, חן והומור.
כמפקד התגלה כחדור אמונה וביטחון, ויחד עם השאיפה למצוינות גילה דאגה אבהית וחברית לפקודיו. בי"ח באב תשע"א (18.8.11) נהרג משה בתקרית ירי בגבול הדרום, תוך גילוי גבורה והקרבה, והוא בן 22.

על תפקודו בתקרית זכה לצל"ש אלוף.

 

 

 

אהרון סלע ז"ל
אהרון דוד סלע נולד בכסליו תשי"א, 1951, בקיבוץ עין הנציב שבעמק בית שאן. צמח וגדל בעמק, ושירת בצבא בגדוד הצליחה של השייטת. שירת שלוש שנים במימיו העכורים והרעילים של הקישון. אלה גרמו למחלתו הקשה שנים רבות לאחר מכן. הקים משפחה עם חגית חברתנו, אב לאסף, למירב ליאיר ולריקי. איש פשוט ואמיץ, אוהב אדם וטבע, חבר מסור ונאמן. ב-20 השנים האחרונות לחייו עבד בחברת בזק כמנהל חשבונות של עמותת הרווחה של החברה. ברגישות ובעדינות פעל למען העובדים. נפטר בט"ו באייר תשס"ז בביתו שבעפרה כשהוא מוקף באוהביו ובחבריו הרבים. במותו הוכר כחלל צה"ל.
 

 

 

עמשא ישראל (עמי) משולמי הי"ד
עמי נולד בכ"ה באדר תשמ"ו (5.3.86) ביישוב בית מאיר שליד ירושלים. עמי היה הילד ה-12 במשפחה, בן לאחר שלוש בנות. בהיותו בן 7 עבר עם משפחתו לגור בנצרים שבגוש קטיף.
בסוף כיתה י', החל לעסוק בחקלאית על אחת הגבעות באיתמר שבשומרון, ומאוחר יותר עבר לגור בעפרה בקרוואן, ובמקביל למד לבגרות.
בהיותו בן שמונה עשרה וחצי פגש את יונת, שהחלה ללמוד במדרשה לבנות בעפרה, ויחד הם התקדמו במהירות בדרכם החדשה-ישנה והחליטו לבנות את ביתם המשותף בעפרה. בני 19, נישאו, השמחה בחתונה הייתה מאוד מיוחדת ומרוממת.
עמי היה נחוש לצאת לקרב ולהילחם למען המדינה.
עמי נהרג במלחמה האחרונה, מלחמת לבנון השנייה, לאחר ההחלטה על הפסקת אש. כחודש לאחר מותו ילדה אישתו את בתם טוהר. 

 

 

 

נעה אלון וגל אייזנמן הי"ד
בט' בתמוז תשס"ב התקיים בעפרה ערב מוזיקלי. נעה אלון, גננת ותיקה, עמלה על הפעילות המוסיקלית בגנים, והפיקה את הערב המיוחד. הגיעו אליו גם בני משפחתה. בסיום הערב התלוותה אל בתה ואל שני נכדיה בדרכם לביתם שבמעלה אדומים. היא נסעה אתם לירושלים והמתינה עמם בתחנת ההסעה בגבעה הצרפתית. את ההמתנה בתחנה קטע פיצוץ אדיר של מחבל מתאבד. נעה אלון בת ה-60 ונכדתה גל בת ה-5 נהרגו במקום. נעה הייתה דמות דומיננטית במשפחה ובקהילת עפרה שהיא ממייסדיה. היא השאירה אחריה אם בת 91, בעל וארבע ילדים.
 

 

 

ארז רונד הי"ד
ביום חמישי, כ"ו בסיוון תשס"ב חזר ארז רונד בן 18, מן הישיבה התיכונית שלמד בה לסופשבוע בבית. כשמונה ק"מ צפונית לעפרה פתחו מחבלים באש לעבר המכונית. ארז נפצע אנושות ומת זמן קצר לאחר מכן בבית החולים בירושלים. הוא היה דמות תוססת, מלאת חיים והומור וניחן בכריזמה יוצאת דופן. הוא הותיר רושם עז על כל אחד ואחד מבני הנוער הרבים של עפרה ואין אחד מהם שלא נקשר אליו במידה כלשהי. הירצחו פצע בהם פצע שיהיה חלק מתהליך של נערים שגדלו בצל טרור אכזרי.
 

 

 

 

פינחס (פיני) כהן ז"ל
פינחס כהן, בנם של יצחק (איציק) ורבקה כהן, מוותיקי עפרה. הוא גדל ופרח בעפרה, למד בבית הספר היישובי. חניך שרוף בתנועת בני עקיבא ומדריך בסניף בשכונת נווה יעקב שבירושלים.
פינחס, פיני בפי חבריו, היה ידוע כאדם ישר שפיו ולבו שווים, רודף צדק.
בסוף מרץ 1998 התגייס לצה"ל חדור אידיאלים ונכון לכל משימה. סיים בהצלחה קורס קצינים. בתום השירות הסדיר נשא לאישה את יעל. את מרבית שירותו עשה ברצועת עזה. בכ"ב באדר תשס"ב נפל סגן פינחס כהן בפעילות מבצעית בגוש קטיף.
 

 

 

 

אריה הרשקוביץ הי"ד
ביום שני, ה' בשבט תשס"א (29.1.2001) עשה אריה הרשקוביץ את דרכו היומית מעבודתו הביתה, נכנס אל מכוניתו והחל בנסיעה הקצרה לכיוון עפרה. לאחר שהחל בנסיעה, עקפה את מכוניתו מכונית פרטית, ממנה פתחו עליו מחבלים בירי. קליע פגע בלבו והרגו, הוא סיים את חייו בגיל 55. בגבורה אדירה המשיכה גאולה אלמנתו את חייה, ובין היתר, נרתמה גם לפעילות למען נפגעי הטרור.
 

 

 

 

אסף הרשקוביץ הי"ד
בח' באייר תשס"א, בשעת בוקר מוקדמת, עשה אסף הרשקוביץ את דרכו לעוד יום של עמל כפיים. שלושה חודשים לפני אותו בוקר, נרצח אביו בשובו מיום עבודתו, ומאז שימש אב גם לדור, אחיו בן ה-11. יחד אמרו בכל יום קדיש על אביהם. דקות ספורות לאחר שיצא את שער היישוב, נפתחה אש מחבלים לעבר רכבו והוא נהרג במקום. בדיוק כמו אביו. גאולה, אמו, הפכה מאלמנה טרייה גם לאם שכולה, וילדיה שהתייתמו מאב, שכלו גם את אחיהם הבכור.
 

 

 

 

מירי אמיתי (בונה) הי"ד
ביום שני, כ"ב במרחשוון תשס"א (20.11.2000) עלתה מירי, בתם של זבולון ונעמי בונה, להסעת הבוקר היוצאת מדי יום ביומו מכפר דרום. מחבלים שהסתתרו בשטח פרדסים סמוך המתינו לאוטובוס ועם בואו ירו טיל אל תחתית האוטובוס. היא נרצחה בפיצוץ התופת שהרעיד את האוטובוס והיא בת 35. מירי הותירה אחריה ארבעה יתומים. מירי נטמנה בעפרה.
 

 

 

 

 

דוד יעקב גרנית הי"ד
דוד יעקב נולד וגדל במרחבי עפרה, תאום לישי, אח להדס, ליהונתן ולטל, מדריך נערץ בבני עקיבא, אוהב אדמה וארץ.
ביולי 1995 התגייס. בעקבות מותו של מפקדו ערן שמיר, החליט לצאת לקורס קצינים, פיקד על צוות במסלול ולאחר מכן על צוות לוחמים ביחידה.
בז' באדר תשנ"ט נפל בקרב בלבנון עת נתקף כוח סיירת צנחנים במארב של החיזבאללה. במהלך הקרב הפגין דוד אומץ לב נדיר ותושייה. על לחימתו בקרב זה קיבלה משפחתו של דוד צל"ש מאלוף פיקוד הצפון, גבי אשכנזי. בתעודה נכתב: "הנני לציין לשבח את סגן דוד גרנית ז"ל, על גילוי אומץ לב נדיר, חתירה למגע עם האויב בצורה הנחושה ביותר, מנהיגות ודוגמה אישית, רעות וקור רוח" .


 

 

 

 

צבי שאלתיאל קליין הי"ד
ביום ראשון לפנות ערב, בכ"ד בכסלו תשנ"ב (1.12.92), אור לנר ראשון של חנוכה, עשה צבי קליין את דרכו מקריית ארבע לעפרה. צבי קליין, בן 45, שב מעבודתו ומיהר לביתו להדלקת נר חנוכה. בכניסה לאל-בירה, לאחר כמה מאות מטרים פתחו מחבלים באש לעבר המכונית והרכב נעצר. עם הגעת כוחות ההצלה, נלקח צבי לבית החולים, שם נפטר כעבור יממה, בכ"ו בכסלו תשנ"ב (3.12.92). אלמנתו אורה נושאת את הכאב וממשיכה לגור בעפרה.
 

 

 

 

דני האז הי"ד
דני האז נולד בקליבלנד שבארצות הברית, מגיל צעיר אהב את עבודת הכפיים, מכניקה ואלקטרוניקה.
בשנת 1979 החליט לעלות לארץ, הוא למד בבר אילן, הגיע לעפרה ללמוד באולפן עברית ונשאר לגור ולעבוד בעפרה. בשנת 1980 דני התגייס לנח"ל כחייל בודד המתגורר בעפרה. בצבא היה מאגיסט. בסוף 1981 השתחרר מהצבא וחזר לעפרה שם עבד בבניית בתים, היה פעיל בתנועה לעצירת הנסיגה בסיני. כשפרצה מלחמת שלום הגליל, חיכה דני בקוצר רוח לקבלת הצו. בראש חודש אב תשמ"ב (21.7.82) בסיור בוקר עם חייליו בכפר בלבנון, נתקל דני במארב מחבלים, ובחילופי האש נפגע ונהרג. בן 26 וחצי היה במותו.
 

 

דף זה עודכן לאחרונה ב- 18-04-2017

  IMK - הקמת אתרים